Výcvik psa

Pes je dnes v domácnostech nejoblíbenější mazlíček. Psa využíváme jako strážce a ochránce majetku, kdy hlídá obydlí. Nebo při lovu, či jako hlídače stáda. Některá plemena jsou využívána jako tažný pes.
Nejbližší příbuzný psa je vlk. Od vlka se liší tím, že psi mají kratší a širší čenich, širší lebku a méně robustní zuby. Psi mají velice dobrý smysly jako např. čich, kdy pes dokáže vyčuchat i stopy několik dní staré. Oči sice neumí zaostřit stejně dobře jako člověk a jsou spíše dalekozrací, ale vnímat zvuk dokáží o kmitočtech 40 Hz – 60 000 Hz.Domácí mazlíčci
Domácího mazlíčka pořizujeme pro děti jako parťáka, i proto, abychom je naučili, co je se starat o živého tvora. Ale abychom se na psa mohli spolehnout, je nutné ho učit poslušnosti.
Vychovávat psa je nutné co nejdříve. Již při prvních hygienických návycích by pes měl pochopit co může a co nemůže. Je nutné ho co nejčastěji venčit, aby nám nedělal doma loužičky…  Zvíře nesmíme fyzicky trestat, ale pouze ústně pokárat (zvýšeným hlasem). Za správný úkon vždy pochválit nebo můžeme dát pamlsek.
První povely se doporučuje učit ve věku 4.měsíců. Pes by měl zvládnout přiběhnout na zavolání, a poslechnout při povelu: "Sedni", "Lehni" a "zůstaň".  Vycvičit psa nám pomohou i na cvičáku, kde se pes naučí také poslušnosti ve společnosti ostatních psů.Hlídací pes
Psa využívají i handicapované lidí, kterým pes pomáhá při běžných činnostech. Např. slepce doprovází během procházky při přecházení přes přechod, v domácnosti při zvedání spadlých věcí na zem, vyhledá klíče, otevře dveře, pomáhá při oblékání a další. Tohoto psa je velice náročné vycvičit a vychovat, jelikož pes musí být zvyklý na hluk (rušné prostředí) – nesmí se polekat, na děti na hřišti a na ostatní psy. Cvičitel cvičí zvíře povely uvnitř i venku. Cvičení psa trvá v průměru 9-10 měsíců někdy i déle. Některé povely jsou pro psy náročnější a déle se je učí.
Péče o psa znamená chodit s ním pravidelně k veterináři, nechat ho očkovat, čipovat (dnes už povinné), starat se o srst a také podávat kvalitní krmivo.