Očista a příprava auta na sezónu je důležitá

V zimě dostane každé auto pěkně zabrat. Střídání venkovních teplot, sůl nebo jiné chemické ošetření silnic, případně štěrk, nedělají rozhodně dobře karoserii ani podvozku automobilu. Pokud chceme připravit našeho plechového miláčka na sezónu, aby nám věrně sloužil, tak nás čeká skutečně mnoho práce. V jeho údržbě musíme být důslední. V podstatě nejde o to, že bychom s ním nemohli nadále bez problémů jezdit, to ano, ale údržbou si zajistíme delší životnost a navíc si budeme jisti, že máme auto, do kterého sedáme, naprosto v pořádku. Navíc připravit auto na letní sezónu nespočívá pouze ve výměně pneumatik.
oprava auta.jpg
Auto je třeba pořádně ošetřit
– Nikdy nesmíme podceňovat pravidelné mytí, ale to už během zimy. Jen je lepší se vyvarovat mytí v době, kdy mrzne, mohli bychom si poničit lak. Ideální je umytí 1x za 14 dnů zvenčí a měsíčně i zevnitř.
– Neměli bychom podceňovat aplikaci ochranného vosku, který nám zajistí ošetření karoserie.
Kola a podvozek skutečně hodně trpí a tak si zaslouží pořádné umytí od soli a nečistot. Je dobré se zaměřit i na disky. Pokud je budeme uskladňovat na další zimu, tak je dobré je umýt a čisté uschovat, jinak by je sůl mohla poškodit.
ráfek kola.jpg
– Při očistě se nesmí zapomenout ani na vnitřní vyleštění oken, vyčistit čalounění a plasty. Přece nejde umýt jen zvenčí a zbytek skutek utekl, jak se říká. Nebo staré pořekadlo praví: „zvenku huj a uvnitř fuj.“ Ono špínu a sůl i dovnitř naneseme snadno.
– A co klimatizace? Nebudeme si nalhávat, že je takovým lapačem a tak se tu daří plísním a bakteriím. Samozřejmě je ideální jí nechat před létem vydezinfikovat. Šikovnější majitelé aut si tento proces mohou provést sami. Pro ostatní je možnost využít expresní myčky nebo zajet do servisu, kde zároveň zkontrolují i stav, případně doplní, aby byla klimatizace plně funkční do tropických teplot.
čištění vozu.jpg
– Zkontrolovat provozní kapaliny. Vyměnit zimní nemrznoucí směs za letní, podívat se, jak na tom jsme s olejem a hlavně překontrolovat stav žárovek, bez kvalitního svícení bychom si měli hodně rozmyslet, zdali vůbec vyjet z garáže.