Co je zajímavého na betonových plotech

Některé stavební technologie nevelmi rychle ujaly ve společnosti, vzpomeňme kupříkladu docela obyčejnou pálenou cihlu, která konkurovala již v době průmyslové revoluce kamenům, a díky níž také bylo možno stavět velmi rychle a precizně různé objekty. Stavění z cihel bylo snadné díky jejich pravidelným tvarům, stačilo je pokládat na sebe přes spáry, prokládané maltou, a zdivo rostlo doslova před očima.

betonový plot

Uběhlo několik desetiletí a lidé se rozhodovali, jak ještě více si práci usnadnit. Přišli na to, než stavět pracně zídky z cihel, pro které bylo nutné budovat i rozsáhlé základy, že je efektivnější mít k dispozici materiál již předem připravený do rozměrnější podoby. Zrodil se první betonový plot v Praze zhotovený z odlévaného betonu do formy, jejíž velikost mnohonásobně převyšovala klasickou pálenou cihlu.

zeď z cihel

Výstavba je rychlá – betonový plot postavíte mnohem rychleji, než ten z cihel, každá z desek měří dva metry na délku a půl metru na šířku, přičemž jsou desky zasunuté do drážek ve sloupcích, zabetonovaných ve dvoumetrových rozestupech. Stačí tedy vyhloubit otvory do země pro sloupky, což vám nezabere tolik času, jako kdybyste kopali rýhu pro základy zdění z cihel. Jedinou nevýhodou je hmotnost materiálu, každá z desek totiž váží mezi sedmdesáti a devadesáti kilogramy, takže potřebujete mechanizaci, nejlépe autojeřáb. Pochopitelně je možné sjednat si montáž oplocení u firmy, která se tím zabývá profesionálně.

Máte zajištěné soukromí a klid – hlavní výhodou tohoto řešení je vlastní soukromí. Přes plot nikdo neuvidí, leda, že by se přes něj vyšplhal, ale to v běžných každodenních situacích nelze očekávat. Na druhou stranu, pokud se k vám chce někdo vloupat, nezastaví jej ani vysoká zeď. Kromě soukromí poskytuje toto řešení i jistou bariéru proti hluku a prachu z ulice, což také není nezanedbatelné plus.