Děti se velmi rády nadchnou téměř pro cokoliv, ale jejich energie se něčemu věnovat, často nevydrží dlouho. V případě chovu nějakého domácího zvířete pak nastává problém. Proto je velmi důležitá volba chovaného druhu. Je opravdu velký rozdíl mezi péčí o pejska a chovem pakobylek. Každé zvíře je jinak náročné na čas a především domestikované druhy vyžadují pravidelnou pozornost.
Zcela nevhodné je pořídit dětem zvíře jako dárek k Vánocům. Důsledkem tohoto neuváženého kroku je skutečnost, že každý rok končí téměř polovina těchto „vánočních dárků“ v útulcích.
Školní ZOO koutek
Samozřejmě záleží na věku dítěte a jeho schopnostech. Pokud si ve svých deseti letech není ochotné uklízet pokoj, těžko můžete počítat s tím, že bude pravidelně čistit kočičí záchod. U malých dětí je proto ideální, zapojit se do školních aktivit spojených se zvířaty. Většina škol má ZOO koutek a učitelé jsou rádi, pokud si děti vezmou domů na prázdniny například školní morče. Škole ubyde prázdninová starost a rodiče mají možnost vyzkoušet si, jestli jejich ratolest péči o zvířátko zvládá a baví jej.
Na co by rodiče rozhodně měli myslet, je délka života jednotlivých živočišných druhů. Je potřeba si uvědomit, že například malá plemena psů se dožívají i osmnácti let.
Kdy začít
O některé druhy zvířat jsou děti schopny starat se už od útlého věku. Ideální je začít s nenáročnými hlodavci, mezi které patří například jihoamerické morče (Cavia aperea porcellus) či křeček (Cricetinae). Existuje mnoho dalších druhů, jako například křečíci, osmáci, činčily či zakrslí králíci.
Pro chov hlodavců je nutné pořídit dostatečně velkou klec, kvalitní podestýlku, která nezpůsobí zvířeti odřeniny a v neposlední řadě zajistit každodenní výměnu čerstvé vody, kterou má zvířátko v pítku. Samozřejmostí je kvalitní krmivo, tvořené z několika složek. Je samozřejmě možné používat rozličné druhy granulí, ale to nestačí. Například morče potřebuje také něco na okus (mrkev, tvrdý chléb), protože mu jinak mohou přerůst hlodací zuby (hlodáky).