Do kina s dětmi – v dnešní době tak nějak akční zábava…


Často nás při vzpomínkách na kreslené pohádky a večerníčky našeho dětství něco příjemně pohladí a zahřeje na duši. Byly to tak milé a nevinné příběhy, velmi často s jednoduchou někdy až trošku naivní zápletkou. I způsob ztvárnění, ač zřejmě méně dokonalý, působil ve výsledku naprosto dokonale a hlavně přirozeně, jemně a mile, prostě tak nějak dětsky.
krásné děti

Motto tvůrců dnešních dětských filmů = čím více akčnosti a násilí, tím lépe

Proč mám v současné době pocit, že každá nová kreslená pohádka v kině (povětšinou zahraniční tvorby, ale naši tvůrci se již tomuto trendu také pomalu přizpůsobují) je stále akčnější a akčnější, veškeré zápletky a zloba a záporné okamžiky se vyhrocují do těch nejvyšších obrátek. Pomocí počítačové grafiky jsou ve většině případů stvořeni malí KENOVÉ a BARBIE a přirozenost a autentičnost mizí. Je to svět dospělých vtisknutý do toho dětského. Malé BARBIE a KENOVÉ na plátnech pronášejí své afektované rozhovory, většina rodičů v sále se hlasitě směje a mně je spíše do pláče. Co to prosím vás jenom těm dětem pouštíme??? Proč se divíme, kde se v nich pak bere tolik násilí a zloby? Zahraniční pohádky jsou často animované akční filmy a děti vše nasávají jako houby.
astronaut a kniha

Krtek v Americe = NUDA

 Kdesi jsem slyšela, že když našeho krtečka promítli americkým dětem, jen málo se jich vydrželo dívat do konce. Prostě se nudili, žádné přestřelky a akční zápletky. Co může být zábavného na tom, že chce krtek uzdravit myšku pomocí heřmánku, když při tom nikdo nevyletí do povětří (kromě sovy) ani se nikdo nezabije?
Smutné, že? Neberme prosím dětem jejich krásný nevinný svět, nechme jim jejich fantazii a nekrmme je násilím i při koukání na pohádky. Vybírejme pečlivě, na co do kina jdeme či co jim doma pouštíme.Vždyť vše, co se do nich v dětství promítá, s postupujícím časem vypluje na povrch.
žena boxerka

Snažme se proto děti učit žít v lásce i prostřednictvím krásných pohádek a milých filmů. Není to jednoduché, protože nátlak okolí je velký, ale můžeme se o to alespoň pokusit a zachránit krásu a nevinnost dětské duše. Jedině tak si děti mohou zachovat trošku svého dětství i v dospělosti!