Zdravě jednou provždy!

Většina lidí si pod pojmem zdravý životní styl představí zvedání činek, „břišáky“, saláty, nebo dokonce hladovění. A přesně o tomhle to vůbec není, pokud chcete žít lépe, tak vůbec nemusíte posilovat ani se potit do omdlení.
Pokud do toho skočíte po hlavě – budete jíst jenom zeleninu a ovoce, cvičit 6 dní v týdnu a pozorovat se každý den, zda jste něco shodili, tak mi věřte, že hodně rychle skončíte. Nikdy nemůžete něco dělat naplno, potřebujete mít odpočinek a odměnit se něčím nezdravým, ale o tom později.
Dnes si ukážeme, jak pomalu začít a nezbláznit se!
ovoce a zelenina
Začněte sladké nápoje nahrazovat vodou
Máte rádi sladké pití – colu, džusy apod.? Zkuste pití tohoto druhu nápojů omezit, skrývá se v nich velké množství cukrů, které pro Vaše tělo neznamenají vůbec nic pozitivního. Pokud na těchto nápojích lpíte, tak si je zkuste ředit vodou nebo sáhnout do zero variantách. Avšak stále by měla mít dominanci čistá voda, které byste měli vypít aspoň 2 litry denně – při vyšších teplotách samozřejmě více. Jestliže Vám obyčejná voda nechutná, dejte si do ní citron, limetku, mátu nebo cokoliv máte rádi. Když ráno vstanete a vypijete skleničku čisté vody, tak se určitě budete cítit lépe, než kdybyste vypili půl litr coly – zkuste to a uvidíte.
Zkuste se hýbat
Nemusíte běhat ani posilovat, pokud Vás to nebaví. Stačí se procházet nebo si udělat projížďku na kole. Zkrátka dělejte sport, který Vás naplňuje, ať už je to cokoliv. A pokud jste si přečetli na internetu, že skákání panáků 30 minut vkuse je nejlepší volba při hubnutí, tak na to rovnou zapomeňte! Jestliže jste začátečníci v čemkoli, tak na internetu jsou k dispozici e-booky pro začátečníky – na posilování, jógu i běh nebo i videa na YouTube.
Určitě byste neměli cvičit každý den v týdnu. Postupně přidávejte, zkuste dělat nějakou aktivitu třeba 3x týdně celý měsíc, pokud by Vám to bylo málo, tak můžete den nebo dva přidat. Ale pohybovat se vícekrát než pětkrát týdně, bych Vám nedoporučovala, tělo potřebuje dny volna na regeneraci. Já osobně cvičím podle e-booku od PÉTI ELBOVÉ – BOJ ZA NOVÉ TĚLO. Tento program je plný nejrůznějších cviků a je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Moc ho doporučuji!
Nebuďte striktní
Se zdravým životním stylem se samozřejmě pojí i úprava jídelníčku. Pro naše tělo není vhodné jíst každý den sušenky, brambůrky a věci podobného rázu. Váš jídelníček by měl obsahovat kvalitní zdroje bílkovin, sacharidů i tuků. Někomu může jezení zdravěji přijít nudné, to opravdu může být, pokud budete jíst stále dvě jídla dokola. Zkuste si to zpestřit, obměňovat a pokud nemáte fantazii, tak Vám určitě doporučuji si koupit nějakou kuchařku se zdravými recepty. Jí se i očima – věřte mi, že když si na talíř nějak hezky naskládáte potraviny, tak Vám bude chutnat více, než když si tam hodíte těstoviny a zalijete to omáčkou. Samozřejmě se i odměňujte! Systém 80/20 je naprosto skvělý! Znamená to, že 80% času jíte zdravě a v těch 20% si něco dopřejete – neznamená se to přejíst něčím, ale prostě si dát nějakou Vámi oblíbenou lahůdku.
 žena běžící při západu slunce
A závěr?
Zkuste toto začít dodržovat a uvidíte, že na sobě pocítíte změny – jak fyzické, tak možná i po psychické stránce. Ale nikam nespěchejte a vše do svého života přinášejte pomalu, jinak Vám to nevydrží.