Nevítaní návštěvníci

Hmyz na rostlinách je jistě nepříjemný. Dokáže vám zlikvidovat úrodu a zhatí vaše zahradnické úsilí. Když už se tak stane a rostliny budete mít napadeny, měli byste se škůdců co nejrychleji zbavit.
Můžete nakoupit některý z chemických přípravků a vsadit skoro na jistotu, že se záškodníků zbavíte. Někomu se, ale může použití chemických přípravků příčit, zvlášť v případě, kdy máte ošetřit jedlé plody. Kdo má zahradu, většinou si zakládá na tom, že si vypěstuje svoji bio zeleninu a ovoce. Důležité je škůdce odhalit v čas. Pokud se vám hodně rozmnoží, zbavit se jich, bude již obtížnější. Pečlivě prohlížejte listy, květenství, plody i zeminu.
kopřiva na slunci
Neházejte flintu do žita a pokuste se škůdců zbavit ekologickou a přírodní cestou. Můžete si sami vyrobit postřiky z přírodních prostředků.
Nejznámějším postřikem je mýdlová nebo saponátová voda. Můžete ji použít na všechny rostliny. Od kvetoucích až po bylinky. Výroba tohoto postřiku je jednoduchá a bude vás stát pár korun. Lžíci mýdla smíchejte s dvěma litry vody a rozmíchejte. Za pomoci rozstřikovače aplikujte na rostliny. Důležité je dokonalé potření listů i ze spodní strany. Pokud směs smyje déšť, postřik opakujte.
Využít k přípravě odpuzovače škodlivého hmyzu můžete i pelyněk. Litrem vroucí vody přelijte čerstvé a nasekané listy pelyňku. Nechte louhovat, až do doby, než voda vychladne. Pelyňkový postřik můžete bez obav použít na všechny rostliny, které se chystáte konzumovat. Proti mšicím a jinému savému hmyzu můžete použít i odvar z tymiánu. Dalším dostupným odpuzovačem je výluh z kopřiv. Příprava je stejná jako u ostatních bylinných přípravků s tím rozdílem, že kopřivový výluh necháte louhovat celých dvacet čtyři hodin.
slunéčko sedmitečné a mšice
Všechny tyto domácí přípravky jsou šetrné nejen k vám, ale k přírodě. Můžete je bez obav používat neomezeně dlouho dobu. Neuškodíte ani sobě, rostlinám nebo zvířatům.